DJI Mavic 3 Multispectral – új eszköz mezőgazdasági monitoring terén
Az eddigi kínálat
Röviden érdemes ránéznünk a lehetőségeinkre hogy megérthessük miért is olyan nagy szó az új Mavic, ami nem régen jelent meg a DJI kínálatában, és már előrendelhető nálunk is: DJI Mavic 3 Multispectral
Nézzük tehát, milyen főbb lehetőségeink vannak ha multispektrális (NDVI kamerás) drón vásárlásán törjük a fejünket?
1. Van már drónunk, vagy kinéztünk egyet ami nem multispektrális kamerával van szerelve, ezért nekünk csak kamera kell
Ha nem akarunk belefolyni kamera szétszedésekbe, lencse cserékbe, amit könnyű elrontani, vagy általa garantált a gyári jótállás elvesztése, akkor találunk a piacon kis akciókamera (pl.: GoPro) méretű eszközöket amikhez sokszor elérhető valamilyen konzol is, amivel felturbózva a drónunkat máris képessé válik néhány mezőgazdasági monitoring feladat elvégzésére.
Szimpatikus megoldás igaz? Nem csoda, hiszen előnyös benne:
-a belépő szintű kamerák ára
-hogy nem komplett drónt kell kifizetnünk
-és a gépünk használható marad az eredeti kamerájával, a legtöbb ilyen eszközt egyszerűen fel-le szerelhetjük.
Na de sajnos akad néhány hátránya is:
-a szimpatikus árhoz kevésbé profi képminőség párosul
-a kamerakép nem stabilizált (nem a gimbalon helyezkedik el), ez nehezíti a feldolgozást, és pontatlanabb végeredményt is okoz
-az utólagos szerelés miatt a felhasználhatóság korlátozott (nem gyári, integrált és kiforrott rendszerek), valamint a drónok repülési tulajdonságait is negatívan érintheti egy ilyen pluszban felszerelt eszköz
2. High-end megoldások, ha az eredmény nem tűr kompromisszumot
Ebben az esetben egy nagy teherbírású, hosszú repülési idővel bíró, megbízható drónt használunk hordozó platformnak, amik többnyire cserélhető kamerás rendszerűek (payload), és erre tesszük rá vagy a gyártók saját, megfelelő kialakítású kompatibilis kameráit, vagy pedig felmerülhetnek nagy gyártók nevei pl.: Micasense (a képen)
Előnyös ilyen megoldást választanunk hogyha több szakterületen is tevékenykedünk, és emiatt profi ipari drónt és profi cserélhető kamerákat kell használnunk.
Hátránya sajnos egyértelműen a magas beszerzési költség, ami akár több tíz millió forint is lehet a választott kombináció függvényében. Ezen kívül megemlíthetjük még, hogy pályakezdő drónosként egy-egy ilyen szett szállításával és kezelésével is meggyűlhet a bajunk a nagy méret miatt.
3. Multispektrális kamerával szerelt drón vásárlása, amely erre a feladatra lett optimalizálva
El is érkeztünk a legkedveltebb lehetőséghez, ami költséghatékony, elérhető árú, de kellően profi eszközöket vonultat fel a felmerülő feladatok elvégzéséhez. Itt már integrált kamerákról beszélünk, gyári megbízható megoldásokkal, amik segítik a pontos és gyors munkavégzést.
Akad néhány ilyen gép a piacon már most, de a cikk főszereplője, a DJI Mavic 3 Multispectral minden bizonnyal előkelő helyet foglalhat el ebben a kategóriában. A korábbi DJI Phantom 4 Multispectral-hoz fogjuk tudni legjobban viszonyítani a gép előnyeit, ennek a tükrében vegyük is sorra ezeket:
-A feladat lelke: A kamera
Az említett Phantom verzió kamerájában található szenzorok mindegyike 2,08 MP-es, vagyis 1600x1300 pixeles képet tudunk vele készíteni. Az új Mavic 3 Multispectral kamerája ezzel szemben 20MP-es (igen, van egy tízes szorzó a kettő között) RGB fényképek készítésére alkalmas, valamint 4K-s videót tudunk rögzíteni 30 FPS-el. A kamera többi szenzora 5MP-es felbontást tesz lehetővé, vagyis a multispektrális rész is több mint a dupláját tudja felbontásban mint a P4 Multispectral. Így nem csak a monitoring feladatokhoz hasznos eszközt kapunk, de videós feladatokat ellátni képes drónt is, egyben.
-Fejlett talajkövetés és szenzorok
A két gép kiadása között eltelt időszakban jócskán fejlődött az akadályérzékelésre használatos szenzorok technikája, így megbízhatóbb és biztonságosabb repülésre számíthatunk a géptől akár kezdő drónpilótaként is. A talajkövetés pedig lehetővé teszi hogy ne csak sík területeken tudjunk felvételezni, hanem domboldalak és egyenetlen területek esetén is. Valamint a gép képes RTK szenzorral is dolgozni, ha szükségünk lenne a centiméteres precizitásra.
-Hosszabb repülési idő – nagyobb területteljesítmény
A Phantom 4-hez képest, melynél 27 perces repülési időt jelöl meg a gyártó, a Mavic 3M esetén akár 43 perc is elérhető. Ezzel, és a nagyobb felbontású kamerával akár 200 hektár is felvételezhető egy felszállásból.
-Kisebb méret
A Mavic széria első körben is hódított azzal az ötlettel, hogy a profi drón miért ne férhetne el kis helyen? Az összecsukható design könnyebb tárolást és szállítást tesz lehetővé mint egy Phantom esetében.
-A távirányító
Érdemes szót ejteni a távirányítóról is, ami az új ipari drónokhoz használt kis, kompakt, de méretéhez képest mégis nagy kijelzőt tartalmazó verzióval érkezik az alapcsomagban. A beépített képernyő egyik nagy előnye a jobb fényerősség, így a napsütéses munkanapokon is látjuk mi történik a géppel, vagy hogy milyen paramétereken állítgatunk éppen. A korábbi verziók ezzel szemben igényeltek egy külső eszközt, telefont vagy tabletet, aminek a fényereje sokszor nem volt kielégítő, kontakthibásodtak az USB kábelek, stb, stb…
-A piszkos anyagiak
Mindez a csodálatos funkció mennyibe kerül amit sikerült ebbe a drónba belezsúfolni? Olcsóbb mint az elődje. A Mavic 3 Multispectral 1 925 000,- Ft-os bruttó áron előrendelhető.