Drón reptetés 2024 - aktuális légtér jogszabály- és engedély összesítő drónpilótáknak
A legfrissebb információk szerint a drónokkal történő növényvédelmi tevékenységek Magyarországon szigorú jogi szabályozást és számos engedélyezési követelményt igényelnek. Azonban 2023 decemberében Dr. Szauer Balázs, a CloudforIntelligentAirplace Zrt. vezérigazgatója egy levélben részletesen kifejtette a drónok növényvédelmi felhasználására vonatkozó jogi előírásokat és az engedélyezési folyamatot. Lásd az hivatalos levelezést eredetiben itt>>
Permetezés drónokkal légügyi- és növényvédelmi hatóságok szabályozása mellett
A levél kitér arra, hogy a drónokkal történő permetezés komplex jogi terület, amely egyszerre kell, hogy kielégítse a légügyi és a növényvédelmi hatóságok követelményeit:
- A felhasznált légi járműnek (Unmanned Aerial System - UAS) megfelelőnek kell lennie a tevékenységhez, és összhangban kell lennie az (EU) 2019/945 rendelet repülésbiztonsági funkcióival.
- A felhasznált drónoknak specifikus típus minősítéssel kell rendelkezniük, ami csak a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem által kiadott engedélyekkel lehetséges.
- A vegyszereket csak a szabályoknak megfelelően lehet alkalmazni, beleértve a légi munkavégzésre vonatkozó előírásokat is.
- A műveletet csak azon távpilóták végezhetik el, akik szerepelnek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) mezőgazdasági pilóta nélküli légijármű irányítói nyilvántartásában.
- A drónokkal végzett műveleteknek a légiközlekedési hatóság jóváhagyásával kell rendelkezniük. Ez azt jelenti, hogy a műveletet végrehajtó Unmanned Aerial System (UAS) üzembentartónak légi műveleti engedéllyel vagy könnyű UAS-üzembentartói tanúsítvánnyal kell rendelkeznie.
- A növényvédelmi szempontból történő műveletet be kell jelenteni a területileg illetékes növényvédelmi és talajvédelmi igazgatóságnak a kezelést megelőző munkanap reggel 9 óráig.
Az üzenetében Dr. Szauer Balázs cáfolja azokat az állításokat, miszerint a drónokkal történő permetezés jelenleg illegális lenne a növényvédőszer engedély hiánya miatt. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal már 2023. augusztusában engedélyt adott ki erre a célra.
Az elképzelések szerint drónnal végzett permetezéshez szükséges kompetencia követelmények azonban összetettek és részletesebb megközelítést igényelnek. A levélben felsorolt követelmények valójában inkább a távpilóta szakértelmére vonatkoznak, ugyanakkor az üzembentartóra vonatkozó elvárások jogi személyeket is érinthetnek. Az (EU) 2019/947 rendelet különbséget tesz az üzembentartó és a távpilóta felelősségi köre között, ami lényeges az engedélyek és a felelősség vonatkozásában.
Az engedélyezett műveletek elvégzéséhez szükséges előfeltételek meghatározása összetett. Például a repülés engedélyezéséhez a légiközlekedési hatóságnak specifikus kritériumoknak kell megfelelnie, mint például érvényes felelősségbiztosítás birtoklása, az UAS-üzembentartó és az alkalmazott UAS nyilvántartásba vétele, valamint az ehhez kapcsolódó azonosítók feltüntetése az UAS-on.
Szakértőink segítenek
Ha permetező drón alkalmazásában gondolkozol, ne ijesszen meg a sok szabályozás! A gyakorlatban ezek korántsem olyan nehezen alkalmazhatóak, mint amilyennek tűnnek. Mi minden kérdésedre felkészülten válaszolni tudunk, még szükséges engedélyek beszerzésével kapcsolatban is.
Kérd ingyenes szakmai konzultációnkat, és kollégánk hamarosan keresni fog>>
További pontosítások és fontos információk
A hatóanyag-engedélyezés során különbséget kell tenni a légiközlekedési és növényvédelmi dokumentumok között. A légi műveletekhez szükséges műveleti engedélyt vagy LUC-ot az üzembentartónak kell beszereznie. A NÉBIH határozza meg a növényvédelmi előírásokat, amelyeket az üzembentartóknak kötelező betartani és részletezni az üzemeltetési kézikönyvükben. Ez biztosítja az összes szükséges dokumentum előkészítését és a megfelelőséget a különböző előírásoknak.
- A szükséghelyzeti engedélyek kiadásához a NÉBIH weboldalán található dokumentumok kitöltése kötelező a tevékenység végzéséhez.
- Minden kijuttatási művelethez szükséges feltétel a műveleti engedély, vagy LUC megléte és az abban foglaltak teljesítése.
- A kijuttatható anyagok engedélyét az engedélyokirat részletezi. Amennyiben a vegyszer engedélye nem tartalmaz ilyen követelményeket, csak kísérleti engedéllyel lehet UAS segítségével kijuttatni, a Pest Megyei Kormányhivatal által jóváhagyott módon. Az engedélyokirat részletes információkat nyújt a kijuttatás folyamatáról, beleértve a cseppméretet, valamint a növényvédelmi és időjárási feltételek betartását.
- Nem megfelelően végrehajtott műveletek esetén több szervezet kezdeményezhet eljárást akár hivatalból, akár bejelentés alapján. A légiközlekedési hatóság a légügyi szabályokat, míg a NÉBIH a növényvédelmi előírásokat vizsgálja. A hatóságok együttműködhetnek és tájékoztathatják egymást az eljárásokról, így egy művelethez több hatóság is vizsgálatot indíthat. A vizsgálatok célja a szabálytalanságok feltárása.
- A légiközlekedési bírság felső határa 100 millió forint lehet a légiközlekedésről szóló törvény alapján. A kiszabott bírság súlyától, az üzembentartó együttműködésétől és a szabálysértés kockázatától függ. Fontos megjegyezni, hogy a bírság mértéke nem befolyásolja a kártérítés vagy az esetleges jogi felelősség terjedelmét.
- A kísérleti engedély kiadása a Pest Megyei Kormányhivatal hatáskörébe tartozik az (EU) 2019/947 rendelet hatályba lépése óta. Az UAS-al végzett szabályos kijuttatás, még nem növényvédőszer esetén sem lehetséges műveleti engedély nélkül. A kísérleti engedélyt kiadó eljárás során nem vizsgálják a műveleti engedély meglétét, de az UAS üzembentartó szabálysértést követ el, ha kísérleti engedéllyel műveleti engedély nélkül végez kijuttatási műveletet.
- Az engedélyezés folyamatban lévő állapota semmilyen módon nem teszi szabályossá a műveletet. Az EU rendelet szigorúan tiltja a nemzeti szintű, engedékenyebb irányú eltéréseket.
- Az (EU) 2019/947 rendelet előírja, hogy az UAS-üzembentartónak három évig meg kell őriznie a távpilóták, a fontos feladatokat ellátó személyzet képzésével, valamint az UAS karbantartásával kapcsolatos dokumentációkat. Ezeket az információkat a légiközlekedési hatóság jogosult ellenőrizni, és szankciókat szabhat ki szabálysértések esetén.
- A jogszabályok által meghatározott keretek között mind a légiközlekedési hatóság, mind a NEBIH adatokat kérhet magánszemélyektől, szervezetektől és más hatóságoktól is.
Tájékozottság fontossága
A levél összességében arra hívja fel a figyelmet, hogy a drónokkal történő növényvédelmi tevékenységeknek szigorú jogi szabályozásnak kell megfelelniük. Ezért fontos, hogy az érintettek alaposan tájékozódjanak és az előírásoknak megfelelően járjanak el a drónok növényvédelmi célokra történő felhasználásakor.