Drónok szerepe a modern, precíziós mezőgazdaságban
Ha jóslatokba kellene bocsátkozni, hogy mi fogja hozni a legnagyobb áttörést a jövő agráripari termelésében, bátran kijelenthetjük, hogy a dróntechnológia rohamos fejlődése és általános alkalmazása legalább akkora mérföldkő lesz a következő pár évben a modern agrárgazdaságban, mint amekkorát a múlt században a mezőgazdasági vontatók és cséplőgépek elterjedése jelentett az emberi és állati erővel szemben. Az agráriparban használt drónok előnyt nyújtanak többek között a monitorozás és az adatgyűjtés terén, kiválóan alkalmazhatóak öntözési, növényvédelmi, növényápolási és szállítási feladatokra is.
Mindenekelőtt meg kell említeni, hogy míg a fejlett európai országokban, valamint a tengerentúlon már egyre nagyobb teret hódít ez a hatékony és modern eljárás, addig itthon még gyerekcipőben jár. Jó hír viszont, hogy egyre több egyetemi és főiskolai hallgató érdeklődik a technológia iránt, valamint számos szántóföldi és kertészeti termeléssel foglalkozó cég fektetett be nagy teljesítményű mezőgazdasági drónba és iskolázta be munkatársát drónpilóta képzésre.
A drónok rendkívül sokoldalúak és számos területen alkalmazhatók, beleértve a precíziós földművelést és tervezést is. Cikkünkben megvizsgáljuk a drónok szerepét ezen a területen, valamint bemutatjuk, hogyan járulnak hozzá a hatékonyabb és fenntarthatóbb mezőgazdasági gyakorlatok kialakításához.
A precíziós mezőgazdaság alapja: adatalapú gazdálkodás
A precíziós mezőgazdaság és a modern agrárium alapja ma már kétségkívül az adatalapú gazdálkodás. Ezt helyi szinten a leghatékonyabban és a vizsgált területet érintő legkisebb igénybevételnek kitevő megoldása a mezőgazdasági drónok alkalmazása.
Adódhat a kérdés, hogy mit jelent a precíziós mezőgazdaság? Az agrártermelés ezen formája tudatos gazdálkodást jelent, mely annyit tesz, hogy ha figyelünk arra, hogy mikor és mennyi anyagot használunk fel, bevételi oldalon pedig törekszünk arra, hogy a területi adottságainkból kihozzuk a maximumot, akkor sikeresen léphetünk a precíziós mezőgazdaság útjára.
A tudatos gazdálkodáshoz pedig célszerű bevetni a modern technológia adottságait, avagy a drónok segítségére támaszkodni, hogy rövid és hosszú távon is eredményesen működjünk a mezőgazdaság területén.
Adatgyűjtés
A drónok nagy felbontású légifotókat és videókat készítenek a termőföldről, amelyeket azután elemzésre lehet küldeni. Ez segíti a gazdákat nyomon követni a növények egészségi állapotát, a betegségek és kártevők korai diagnosztizálását, ezzel megelőzve az akár jelentős termésveszteséget.
Talajjavítás, növényvévelem
A drónokkal készített adatok a precíziós mezőgazdasági technológiák használatával kombinálva pontosan meghatározzák, hogy mely területeken szükséges a talajt javítani, valamint hol érdemes a növények tápanyag- és vízellátását korrigálni, és mely területeken kell védekezni a kártevők és a betegségek ellen.
Öntözési rendszer optimalizálása
A drónok továbbá lehetővé teszik a gazdáknak, hogy pontosabban tervezzék és irányítsák a növénytermesztést. A drónokkal végzett térképezési és érzékelési tevékenységek alapján a gazdák pontosan meghatározhatják a növények állapotát, az adott területen található tárgyakat, valamint a talajviszonyokat. Ez lehetővé teszi a növények jobb ápolását, az öntözési rendszer optimalizálását és a növényvédelem hatékonyabb alkalmazását.
Az Új Mezőgazdasági Magazin 2023. szeptemberi 10-i adásában részletesen bemutatja a mezőgazdasági drónok előnyeit. Nézd meg Te is videójukat, és gazdagodj értékes információkkal!
forrás: Új Mezőgazdasági Magazin youtube csatornája
Fontos a megfelelő képzettség
A drónok alkalmazása számtalan területen optimalizálhatja az emberi erőforrások szükségességét, azonban meg kell, hogy jegyezzük, hogy az ipari és mezőgazdasági drónok működtetéséhez és használatához elengedhetetlen a szakképzett és a szükséges jogosítvánnyal rendelkező drónpilóta. Szerencsére képzéseink között válogatva bárki megtalálja a tudásához és tapasztalatához legmegfelelőbb oktatási csomagot.