Mennyivel költséghatékonyabb drónnal permetezni?
Az agráripar folyamatosan keresi azokat az újításokat, melyek segítségével hatékonyabban és fenntarthatóbban lehet művelni a földeket. Ezen törekvés részeként a drónok szerepe kiemelkedővé válik, különösen a permetezés területén. Cikkünkben számszerűsíteni fogjuk, hogy pontosan mennyivel költséghatékonyabb drónnal permetezni, és milyen tényezőknek köszönhető ez. Ha Téged is érdekel, hogyan alakítja át a dróntechnológia az agrárszférát, és hogyan segít a hatékonyabb költséggazdálkodásban, olvasd tovább összehasonlító cikkünket!
Föld vs levegő: Melyik módszer nyújt jobb teljesítményt, fogyasztást, vízfelhasználást?
Egy 20 literes közepes drón egy óra alatt 10 hektár területet képes alaposan bepermetezni. Egy közepes teljesítményű, hidas traktor ugyanennyi idő alatt 20 hektárral végez. Ezen számokat látva sok gazda egyből elgondolkozik, hogy miért ruházzon be drónra, ha a traktornak sokkal nagyobb a teljesítménye. Mutatjuk, miért:
Az első, és talán legegyértelműbb szempont a fogyasztás. Egy hektáron egy mezőgazdasági drón mindössze 0,5 litert fogyaszt, míg egy traktor ötször annyit, 2,5 litert. Ez mit is jelent pontos számokban? 350 Ft helyett 1.750 Ft-ot költünk egyetlenegy hektárra, ha traktorral permetezünk.
A fogyasztást követően a rovarölő szer vízfelhasználását is megmértük 1 hektáron, azaz azt, hogy mennyi vízre van szükség ahhoz, hogy adott területen megfelelően elvégezzük a permetezést. Drónok esetében ez 10-20 litert jelentett, míg traktorok esetében nem kevesebb, mint 300-500 litert (azonos növényvédőszer mennyiség felhasználása mellett). Ezt a mennyiséget a permetezés hatékonysága, a vegyszerek terjedése a növényekre, valamint a környezeti hatások befolyásolhatják.
Milyen egyéb veszteséggel kell kötelezően számolnunk?
Sok gazda elsőre nem számolna a taposási kárral: ez egy olyan probléma a mezőgazdaságban, amikor a talaj taposása vagy túlzott mechanikai terhelése következtében a növények gyökerei és a talaj szerkezete károsodik.
Egy átlagos mezőgazdasági területen hektáronként akár 10% is lehet ez a kár. Azaz, például ha egy hektáron 6 tonna a hozamunk, amelyet 120.000 Ft / tonna áron tudunk értékesíteni, akkor akár 72.000 Ft-ot is bukhatunk hektáronként!
Ezzel szemben egy repülő drón – természetesen - nem tud taposási kárt okozni.
Mik a drónok további 2 nagy előnye a traktorokkal szemben?
A traktorok – a drónokkal ellentétben - nem képesek közvetlenül eső után munkába állni. Az esőzés után a talaj gyakran nedves és lágy lehet, ami ellehetetleníti a traktorok munkavégzését. A nedves talaj könnyebben megdagadhat, tapadhat, vagy akár további taposási károkat is okozhat.
Továbbá a meredek, akár 35-40fokos domboldalon történő munkavégzésre csakis a drónok nyújtanak kiemelkedő megoldást. Ezek ugyanis képesek olyan területeken repülni és munkát végezni, ahol az emberi munka nehezebben vagy veszélyesebben lenne kivitelezhető. A meredek lejtőkön való munkavégzés jelentős kihívást jelenthet az emberek számára, de a drónok mérete és repülőképessége lehetővé teszi, hogy könnyedén hozzáférjenek és szükséges feladatokat végezzenek el ilyen nehezen megközelíthető területeken is.
A fenti szempontokat számszerűsítve megállapítottuk, hogy 1 hektáron átlagosan 73.400 Ft spórolható már rendkívül rövid távon is, ha lecseréljük traktorunkat egy hatékony, minőségi mezőgazdasági drónra.
Ez 10 hektáros területen 734.000 Ft-ot jelent, 20 hektáron pedig már megközelíthetjük a 1.5 milliós eltérést is.
Neked mekkora a területed, és mekkora az egy permetezésre jutó kiadásod? Ha szeretnél találni egy sokkal költséghatékonyabb megoldást, jelentkezz ingyenes szakmai konzultációnkra!