Permetező drón kísérletek a szőlészetben I.: 5-ször gyorsabb megoldás
A dróntechnológia fejlesztése és optimalizálása még mindig folyamatban van. Ezeknek a kísérleti kutatásoknak és projekteknek köszönhetően egyre jobban megértjük, hogyan lehet a drónokat hatékonyan bevonni a szőlőültetvények gondozásába és a növényvédelembe. Az elmúlt években történő kutatások azt vizsgálták, hogy a hagyományos eljárásokhoz mérve csökkenthető-e a permetlé veszteség, növelhető-e a permetezési sebesség, valamint, hogy csökkenthető-e a permetezésre fordított összköltség. Cikksorozatunkban nemzetközi kutatások eredményeit fogjuk ismertetni a következő hetekben.
A drónos permetetés 5-ször gyorsabb a szőlő permetezés során, a hagyományos eljárásoknál
Az 2015-ös légi permetezési tilalom következtében a meredek lejtőkön elterülő szőlőültetvények növényvédelmi permetezése főként földön dolgozó munkások által történik, akik kemény munkakörülményeknek, a permetezőszereknek való kitettség megnövekedett kockázatának, valamint balesetek veszélyének vannak kitéve (például gépek felborulása). A drónok alternatívát nyújthatnak a gépekkel nehezen megközelíthető területek földi permetezéséhez. A francia PULVEDRONE projekt a drónpermetezés minőségét értékelte 3 évnyi kísérlet során 2019-től 2021-ig.
A drónoknak számos előnye van azokhoz a helikopterekhez képest, amelyeket meredek lejtőkön lévő szőlőültetvényeken alkalmaztak a légi permetezési tilalom előtt. Olcsóbbak, biztonságosabbak, halkabbak, pontosabbak és kisebbek, ami lehetővé teszi számukra, hogy alacsonyabban repüljenek, így korlátozzák a légi szóródást. Ezen előnyök alapján a hatóságok engedélyezést adtak egy 3 éves kísérleti időszakra 2018 végén, hogy értékeljék a drónpermetezés hasznosságát 30%-nál nagyobb lejtővel rendelkező területeken. A cél az volt, hogy átfogó képet kapjanak a drónpermetezésről különböző környezetekben, valamint azonosítsák a permetezés minőségét leginkább befolyásoló fő tényezőket.
A permetezés minőségét meghatározó fő tényező a permetezési paraméterek ellenőrzése: áramlási sebesség, előrehaladási sebesség és a röppálya. Ezeknek a paramétereknek a nem megfelelő betartása változásokat eredményezhet a hektáronkénti permetmennyiségben és így a kijuttatott dózisban, ami befolyásolja a szőlő védelmét.
A trajektória kevésbé szabályos a hátizsákos permetezés során: az operátor sétálási sebességét befolyásolja a terep egyenetlensége, az emelkedő vagy lejtő, a változó teher súlya, valamint személyes tényezők és az operátori fáradtság is. A drónpermetezési technológia ezzel szemben biztosítja a szabályos trajektóriát (pozíció és sebesség) a szabályoknak megfelelően, átlagosan 3% - 5% variációs együtthatóval.
A keresztek a kísérletek során mintavételezett szőlőtőkéket, a pontok pedig a permetezőberendezés rögzített pozícióit jelölik.
A 3 méterenkénti haladási sebességgel és 1,7 m/s sebességgel a drón sokkal gyorsabb permetezési sebességet nyújt, mint egy munkás.
A szöveg és a kép forrása: https://ives-technicalreviews.eu/article/view/5402
A drónok által vezérelt permetezés új lehetőségeket teremt a modern szőlőgazdálkodásban. Az újdimenziós növényvédelem és a drónok alkalmazása lehet az a kulcs, ami segít az ezen a területen lévő kihívások sikeres kezelésében, miközben hozzájárul a fenntartható és környezetbarát gazdálkodáshoz. A jövőben várhatóan egyre több gazdálkodó és szőlész alkalmazza majd ezt a technológiát a szőlőültetvények hatékony és fenntartható növényvédelmében.
Kérdésed van a permetező drónokról?
Nézd meg aktuális kínálatunkat vagy jelentkezz ingyenes szakmai konzultációnkra!