Permetező drón kísérletek a szőlészetben II.: 54%-al gazdaságosabb megoldás
Cikksorozatunk első részében a francia PULVEDRONE projektet ismertettük, ahol azt bizonyították, hogy a drónok 5x gyorsabb permetezési megoldást nyújtanak. Most pedig gazdaságossági szempontból vizsgáljuk meg a drónokat.
A drón csökkenti a permetlé veszteséget, a hagyományos gépekkel szemben
A gépesített kereskedelmi szőlőültetvényeken a vegetációs időszak alatt végzett permetezések nagy száma minden évben intenzív növényvédőszer-használatot eredményez, ami a szőlőn lévő növényvédőszer-maradványokkal kapcsolatos káros hatásokhoz vezethet. Az Európai Unió legfrissebb élelmiszerekben található növényvédőszer-maradékokról szóló jelentése szerint a borszőlő esetében a megengedett határérték túllépése 0,4%-ról 0,9%-ra emelkedett (EFSA, 2021).
Emellett, amikor bokros vagy fás növényekre permetezés történik légfúvásos permetezőgépekkel, csak csekély része jut el a tervezett célpontra, különösen, ha a permetezőgépek nincsenek megfelelően beállítva. Ennek eredményeként a permetlé-keverék jelentős mennyiségű nemkívánt veszteséget okozhat. Általában a növényvédőszerek alkalmazásának célja, hogy pontosan, egyenletesen, és csak a minimális szükséges hatóanyag-mennyiséget juttassa el a célpontba, elkerülve ezzel a környezeti terhelést.
Jelenleg a drónok által vezérelt légi járművek iránt egyre növekszik az érdeklődés a 3D-s növényvédelem területén. Az ilyen típusú drónokkal történő permetezés lehetőségei azonban további vizsgálatot igényelt annak érdekében, hogy a permetezés hatékonysága a lombkorona különböző részein való optimális anyagkijuttatást eredményezze, miközben minimalizálja a nem kívánt szórást és anyagveszteséget.
Ennek a kísérleti kutatásnak fő célja az volt, hogy értékeljék egy UAV (unmanned aerial vehicle) permetező rendszer teljesítményét vertikálisan termesztett rácsos szőlőültetvényekben a teljes növekedési időszak alatt, akkor, amikor a lombkorona a legsűrűbb. Az UAV permetező rendszer hatékonyságát összehasonlították egy hagyományos földi permetezőgép teljesítményével, amelyet egy traktorral összekapcsolt, axiális ventilátorral felszerelt permetezőgép képviselt. Három különböző repülési módot vizsgáltak a lombkoronára való fedettség, a lehulló permetlé mennyisége és a talajveszteség szempontjából. Ezzel párhuzamosan két repülési sebességet (1 és 3 m/s) vizsgáltak különböző fúvókatípusokkal (hagyományos és légbeömlő) kombinálva.
A kísérleti mezőmunka eredményei alapján megállapítható, hogy:
A magas repülési sebességű UAV (3 m/s) használata növelte a lombkorona beborítottságát, csökkentve ezzel a permetezési veszteséget, különösen a hagyományos fúvókák esetében.
Kérdésed van a permetező drónokról?
Nézd meg aktuális kínálatunkat vagy jelentkezz ingyenes szakmai konzultációnkra!