
Szabályos-e drónokkal permetezni?
Itt az ideje, hogy megválaszoljuk ezt a kérdést! 2018-ban a drónok fokozatosan betörtek a mezőgazdaság piacára. A permetezés, mint tevékenység, azonban – egészen a tavalyi évig - még a gyakorlott drónpilóták számára is járatlan terület maradt. A különféle permetszerek nem álltak a rendelkezésünkre, ráadásul, a kijuttatási módot illetően a szakértők is gyakran csak vakarták a fejüket. Ám úgy tűnik, ez a helyzet idén megváltozott.
Nemrég ugyanis, az Agrárminisztérium, és az Innovációs és Technológiai Minisztérium összeállított egy, a mező- és erdőgazdasági, légi munkavégzésről szóló törvénycsomagot, amely részletesen kitér a pilóta nélküli járművek, permetezési célból történő felhasználására is.
Egységesített rendszer
Nem kérdés, hogy régóta nagy szükség volt a drónos permetezés szabályozására. Eddig ugyanis nem volt egyértelműen megállapítható, hogy a permetező drónpilóták, a reptetés során, mikor követnek el szabálytalanságot. A módosítás célja nem más, minthogy – hasonlóan az egyre inkább fellendülőben lévő gazdasági szektorokhoz – a mezőgazdaság is minél hamarabb rálépjen a fejlődés útjára.
Melyek lesznek innentől a meghatározott előkészületi módok? Milyen lényegi módosítások történtek a reptetésre vonatkozó legfőbb jogszabályokban? Cikkünkben ezeknek a kérdéseknek fogunk részletesen utánajárni.
Előzetes tennivalók – milyen papírokat KELL benyújtani?
- A mezőgazdasági repülést kizárólag mezőgazdasági pilóta nélküli légijármű irányítói nyilvántartásban szereplő személy folytathat!
- Fontos azonban tudnod, hogy ebbe a nyilvántartásba csak azok tartozhatnak bele, akik a NÉBIH – vagyis a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal – által kijelölt szervezeteknél vettek részt a permetezési alapképzésen és tették le a szükséges vizsgát. További infók a képzéseinkről itt>>
- A légi permetezés a továbbiakban kijuttatási tervhez kötött, és ezt a tervezetet a tevékenység megkezdése előtti harminc napban, a megyei kormányhivatalnak kell benyújtani.
- A permetezés megkezdését mindemellett a kormányhivatalnak is le kell jelenteni, az azt megelőző munkanapon, délelőtt 9 óráig. Ebben a bejelentésben fel kell tüntetni az UAS üzembentartó LUC vagy a műveleti engedélyének számát is.
A tevékenységre vonatkozó jogszabályok
- A reptetés során, permet kiürülését követően, kötelesek vagy egy különálló, teljes mértékben lezárható, legalább 15 dm3 térfogatú tartályt is biztosítani a szerkezet mellé. Ennek segítségével a visszamaradt vegyszert felhígíthatod, és újra felhasználhatod.
- A permetező drónnak tilos lakott terület, állattartó terület -például farm vagy tanya –, tó, folyó, vízmű, vízbázis, illetve erdő- és biorezervátumok magterülete fölött közlekednie, emellett bizonyos szintű védőtávolságot is tartania kell.
- Mindemellett a jogszabály a következőt is leszögezte: „Ha a növényvédő szer engedélyokirata nem tartalmaz légi permetezésre vonatkozó védőtávolságokat a kezelésre nem szánt területek vonatkozásában, az engedélyokiratban a földi kijuttatásra meghatározott védőtávolságok kétszeresét, de legalább 20 méter védőtávolságot kell alkalmazni.”
- Amennyiben a termésnövelő anyag vagy növényvédő szernek nem minősülő növényvédő hatású termék engedélyokirata nem tartalmaz légi kijuttatásra vonatkozó védőtávolságot, akkor a lakott területrésztől és a felszíni vizektől muszáj legalább 20 méteres távolságot tartani.
Ha eddig egy útvesztőhöz tudtad volna hasonlítani a permetező drónozással kapcsolatos jogszabályokat, akkor cikkünk, reméljük, Neked is nagy segítségedre lesz abban, hogy tisztábban láss, és magabiztosabban reptethesd eszközödet. Ha pedig még bármilyen kérdés maradt volna benned, bátran keress fel minket! Ingyenes konzultációnkon egy szakértő kollégánk fog segíteni Neked megtalálni a megoldást, akármilyen problémába is ütköztél!